Ayça Bingöl Kimdir, Hayatı, Nereli, Yaşı, Boyu, Kilosu

İstanbul’da 1975 yılında doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Oynadığı filmler sır Odası, Gözlük, Tramvay Seval, Sonsuz Aylin Melekler ve Kumarbazlardır. Rol aldığı diziler Evde ki Yabancı, Anne Babamla Evlensene, Yadigar, Taşların Sırrı, Hayat Kavgam, Bıçak Sırtı, İki Aile Füsun,  Küçük Kadınlar, Samanyolu ve Öyle Bir Geçer Zaman Ki adlı dizilerde oynadı.

Rol aldığı tiyatro oyunları Şölen, Nehrin Solgun Yüzü, Bana Bir Picasso Gerek, Paramparça, Tıpkı Sen Tıpkı Ben, Yukarıda Biri Mi Var, Zafer Madalyası, Olacak Şey Değil, Kare As ve Oyun Karşıtı gibi tiyatro oyunlarında rol almıştır. Ayça Bingöl bunun dışında birçok seslendirmelerde yapmıştır.

ayça bingöl

Ajda Pekkan Kimdir, Hayatı, Nereli, Yaşı, Boyu, Kilosu

Adını sıkça duyduğumuz Ajda Pekkan 1946 İstanbul doğumludur. Çocukluğu Gölcük’te geçmiştir. Bunun sebebi babasının deniz binbaşı olmasıydı. İlk estetiğini 22 yaşında yaptırmıştır. En büyük istediği bir çocuk sahibi olmak istemesiydi. Sezen Aksu ile çok yakın arkadaştırlar.

ajda pekkan

 

1977 yılında yayınladığı süper star albümü ile Türkiye de Ajda Pekkan süper star olarak anılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda birçok filmde oynamıştır.  Bunlar; şıpsevdi, kendini arayan adam, adanalı Tayfur, şaşkın baba, öpüşmek yasak, Çanakkale aslanları, plajda sevişelim, kaynana zırıltısı,avare, Hızır dede gibi bir çok dizide rol almıştır.

Diskografi geçmişi şöyledir; Ajda pekkan, fecri ebcioğlu sunar; ajda pekkan, ajda pekkan vol.3, süper star, sen mutlu ol, sevdim seni gibi albümleri mevcuttur.

Ebru Gündeş Kimdir, Hayatı, Nereli, Yaşı, Boyu, Kilosu

Şuan o ses Türkiye yarışmasında jüri olan ebru gündeş 1974 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ebru gündeş gençlik yıllarında konfeksiyon da işçi olarak çalışmıştır. Ebru gündeş emel sayın’ın vokalistliğini yapmıştır. İlk albümü 1993 yılında “Tanrı misafiri” adlı albümünü piyasaya sürer.

ebru gündeş

 

2010 yılında evlilik yapmıştır ve bir kızı vardır. 5.kral TV video müzik ödüllerinde en iyi kadın sanatçı ödülünü 4. Kez almıştır. “Sen Allahın bir lütfüsün” albümü aynı yıl yılın en şarkısı ödülünü almaya aday gösterilmiştir. Stüdyo albümleri şunlardır; tanrı misafiri, tatlı bela, ben daha büyümedim, kurtlar sofrası, dön ne olur, ahtım olsun, şahane, bize de bu yakışır, kaçak, evet, beyaz, 13,5 gibi stüdyo albümleri mevcuttur.

Beyin Kanaması Nedir

Günümüzde pek çok rastlanan hastalıkların başında beyin kanaması gelmektedir. Peki, bu beyin kanaması nedir nasıl meydana gelir? Beyin kanaması beyinde bulunan damarların zedelenmesi sonucu beyinde kan toplanması yani birikmesidir halk arasında inme tabiri ile kullanılmaktadır. Beyin kanamasının meydana gelmesinin en büyük nedeni yüksek tansiyon veya travma’dır.

Travma’ya bağlı beyin kanamalarının günümüzde daha fazla görülmektedir. Bunun sebebi kafaya alınan darbelerden dır. Beyin kanamasının birçok belirtisi vardır ancak en belirgin belirtileri şunlardır; bulantı, kusma, baş ağrısı, uyuşukluk, bilinç etkilenmesi, yüzde çarpılma, konuşmada problemler görülmektedir. Beyin kanaması yüz felcine de neden olur. Beyin kanaması geçiren bir kişinin yüzü kızarır, komaya girebilir, şiddete göre bilinç kaybı görülmektedir.

Feodalite Nedir

Romanın ekonomik sıkıntılar çekmesi nedeniyle feodalizm ortaya çıkmıştır. Roma imparatorluğun da canlı bir kent – kır ticareti vardı. Roma imparatorluğu savaşlardan gelen kazançlarla beslenirken fetihlerin durması ile büyük sıkıntılar çekmeye başlamıştır. Feodal ekonomik yapı köylünün soylunun toprağım da üretim yapıp ihtiyacı kadarını kendine ayırdıktan sonra gerisini soyluya verir.

Roma düzenin çökmesi nedeniyle Avrupa da ticaret yok olmaya yüz tutmuştur. Feodal düzenin kurumlaşması ile ticaret tekrar gelişmeye başlamıştır. Ekonomik koşulların değişmesi nedeniyle taşınabilir servet olan para tekrar önem kazanmıştır. Vergi yerine üretilen ürün alınmaya başlanmıştır. Paraya ihtiyaç duyulduğunda serflere yıllık vergi karşılığın da özgürlüğü verildi.